אימפרוביזציה - הכנה לכל סיטואציה

על מנת לאלתר נכון ולהיות מוכנים לסיטואציות וקונפליקטים אנו חייבים להיות ערוכים לחשוב מהר ולהגיב נכון. מאד קל להגיד שזה מה שצריך לעשות, אבל השאלה האמיתית כיצד ניתן לעשות זאת. והתשובה היא כמו בהרבה דברים בחיים היא אימון.

אנחנו נאמן אתכם להרגיש נינוחים למקרה שתהיו מותקלים בכל קונפליקט שיכול להגיע.

 

קודם כל להרגיע את סף הלחץ ע"י זה שהתאמנת על "יבש" בסיטואציות שונות בתנאים קשים יותר, עם מגבלות שבאות כחלק מהתרגילים, מגבלות שמהוות משקולות על המוח. בעולם האמיתי אין אותם משקולות, אלא רק הלחץ שמדובר במציאות ובקונפליקטים אמיתיים.

 

חלק מהמשקולות הן גם הצורך להפעיל צד אחד במוח שאמור להמציא את הסיטואציה ולייצר יש מאין. כאן נכנס הפן היצירתי. היצירתיות היא כלי חשוב הן ביצירת הסיטואציה והן במציאת הפתרון, ביצירת התשובה הנכונה שלא תמיד קיימת גם במציאות.

 

שליפת התשובה לרוב דורשת יכולת לספר את הסיפור. לדעת להעביר את המסר לצד השני באופן שיספק פתרון הולם לאותו קונפליקט. גם כאן נכנס האימון. היכולת שלנו להעביר את המידע באופן מדוייק. הניסוח של התשובה שלנו, הקצב והטונציה שלה לעיתים יותר חשובים מהתשובה והם חלק בלתי נפרד מהמסר.

 

הפתרונות לא תמיד נמצאים בראש שלנו, ניתן למצוא אותם בסביבה, ולכן חשוב לפתוח עיניים ולהכיר את הסביבה טוב. הפרטנר שאיתו אנחנו מתמודדים הוא חלק קריטי בסביבה ורוב התשובות שלנו נמצאות אצלו, וכאן נכנסת לתמונה הפעולה הכי חשובה - הקשבה. 

 

חייבת להיות כאן הקשבה טוטאלית, חובה עלינו ללעוס כל מילה שנאמרת, לעכל אותה ולשמור אותה בזכרון. היא תלמד אותנו הכל על מי ממולנו, מה חשוב לו, מה הוא רוצה ואיך יגיב למה שאנחנו נזרוק עליו.

עלמנת לייצר את ההקשבה לסביבה ולפרטנר עלינו להיות ב"כאן ועכשיו" - לנתק אותנו מכל מה שלא קשור לסיטואציה ולהבין שהזמן הנוכחי הוא כל עולמנו - להיות ברגע. 

 

כאן נדרש אימון של ריכוז, ללמד את עצמנו להתנתק ולתת את מלוא התשומת לב לסיטואציה.

היכולת שלנו לאלתר בזמן אמת תלויה בגורמים האלה. 

 

למידת אימפרוביזציה היא המנוע למוכנות שלנו לקונפליקטים. הסדנאות מאפשרות שלנו להתאמן לאחר שלמדנו איך להתאמן - מה נדרש מאיתנו מבחינת כלי משחק בכדי לחזק את שרירי החשיבה שלנו.

כמו חדר כושר נכנס לאימון - כשלב ראשון נבנה יחד את מכשירי הכושר שלנו, נבין כיצד כל אחד ממכשירי האימפרוביזציה שלנו עובד ולאחר מכן נתאמן עליו ומפעם לפעם נשלוט יותר והמוח שלנו יתחדד